Döviz Kurları
E-Bülten
Hava Durumu
Anket
Aktif anket yok !
SMS Aboneliği
Hızlı İletişim
HAKAN PLASTİK \ TARIMSAL \ YAĞMURLAMA SULAMA BORU VE EK PARÇALARI
YAĞMURLAMA SULAMA BORU VE EK PARÇALARI
 

 

Yağmurlama sulama, bitkinin ihtiyaç duyduğu suyun belirli bir basınçta, yağmur şeklinde püskürtmesiyle oluşan sulama sistemidir.

Sistem basınçlı su ile çalışır. Bireysel yağmurlama sistemi; su kaynağı, pompa birimi, ana boru hattı, lateral boru hattı ve yağmurlama başlıklarından oluşur.

Kullanılacak ana boru PVC ise; en az 10 atm basınca, PE ise; en az 6 atm basınca dayanıklı olmalıdır. Lateral borular, yarı sabit yağmurlama sisteminde 6 atm basınçlı PE borulardan, sabit yağmurlama sisteminde 10 atm basınçlı sert PVC borular veya 6 atm basınçlı PE borular kullanılır.

Avantajları:
- Yurdumuzda son yıllardaki hızlı bir gelişme gösteren yağmurlama sulama metodu diğer sulama metotlarına göre aşağıdaki üstünlüklere sahiptir.
- Sistemde su kaybı söz konusu olmadığından sulama suyunun az olduğu (3,5 lt/sn) yerlerde dahi sudan azami ölçüde yararlanılır.
- Meyilli topografyası bozuk yerlerde erozyona neden olmadan sulama yapılabilir.
- Su; toprağa, yağmurda olduğu gibi ince zerreler halinde verildiğinden; mahsul veriminde diğer sulama metotlarına nazaran %20-50 arasında artış sağlar ve kaliteyi yükseltir.
-Tohum çimlenme zamanında toprağın kaymak bağlaması nedeniyle bitkinin toprağın üzerine çıkamama durumunu ortadan kaldırır.
- İşletme masrafından ve işçilikten tasarruf sağlanır.
- Toprak derinliği az ve (Sığ) geçirgen topraklarda en ideal sulama sistemidir.
- Özellikle denize yakın yerlerde rüzgârla taşınan tuzlu suların bitkilere bıraktığı tuz zerreleri, tozlar ve zararlı  haşereler yağmurlama ile yıkanabilir.
- Yağmurlama sulama ile kontrollü su verme imkânı olduğundan; taban suyu yüksek (Drenaj) sorunu olan yerlerde en uygun sulama metodu olmaktadır.
- Tarla hendeklerine gerek kalmadığından, ekim alanı artmakta ve tarımsal işlemler kolay yürütülebilmektedir.
- Eriyebilir suni gübreler; sulama suyu ile birlikte işçiliğe gerek kalmadan bitkilere verilebilir.
- Sebze, narenciye, bağ ve diğer meyvelikler dondan ve sıcaktan korunabilmektedir.

Kullanım alanları:
Eğimli araziler, bağlar ve bahçelerin sulanmasında kullanılan boru sistemleridir.
 
 

 

Anahtar Kelimeler:
© 2012 Şahin İnşaat Malzemeleri / 0 312. 310 60 83 - Tüm Hakları Saklıdır.